Zapraszamy na wycieczkę:

 Zamek Krzyżtopór i Sandomierz

w dniu 14.09.2024 r.

 

 

 

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy ul. Dęblińska) o godz. 06:15

Przejazd na trasie:Sosnowiec – Ujazd (ruiny zamku Krzyżtopór)-Sandomierz – Sosnowiec

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej,wyjątkowym,chociaż mocno zniszczonym. Historia tego miejsca jest krótka. Najwystawniejszy ufortyfikowany pałac tej części Europy miał być symbolem nieprzebranych bogactw tej ziemi. Zbudowany na bazie kalendarza, pełen astrologicznych i magicznych tajemnic .Witał gości krzyżem, mającym wskazywać na religijność jego właścicieli oraz toporem, który w tym wypadku odnosił się nie tylko do herbu Ossolińskich. Krzyżtopór jest świadectwem burzliwych losów naszego kraju, z którym przeżywał okresy świetności i upadku.

Sandomierz: jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Początki osadnictwa na tym terenie i w jego regionie sięgają najdawniejszych czasów. Świadczą o tym dokonywane w obrębie miasta i okolic liczne odkrycia archeologiczne. Ślady pierwszej obecności człowieka na tym obszarze pochodzą z młodszej epoki kamiennej – neolitu (5200 p.n.e. – 1700 p.n.e.). Usytuowane jest na lessowych wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski – kościół św. Jakuba. Sandomierz jest ściśle związany z wydarzeniami historycznymi Polski. Tu przebywali królowie, książęta i wiele innych ważnych osobistości, pozostawiając po sobie liczne pamiątki. Najważniejszym gościem we współczesnych czasach był Papież Jan Paweł II, który odwiedził miasto 12 czerwca 1999 roku. Prawie każdy kojarzy Sandomierz z … Ojcem Mateuszem. Główny bohater serialu „Ojciec Mateusz” podczas realizacji planu zdjęciowego przemierzał rowerem Rynek Starego Miasta, ukazując tym samym malownicze uliczki oraz urokliwe zaułki Sandomierza.

UWAGA ! Należy zaopatrzyć się w napoje oraz żywność na całodniową wycieczkę.

UWAGA! Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym przewodnik.

 Koszt wycieczki:

– 182zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 177zł)

– 192zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 187 zł)

Płatne dodatkowo w autokarze: wstęp do ruin zamku Krzyżtopór (20 zł N, 17 zł U uczniowie,

studenci do 26 r.ż, emeryci, renciści,osoby niepełnosprawne), Świat Ojca Mateusza figury woskowe (23 złN,21 zł dzieci, emeryci), Katedra/ obowiązkowo audio przewodnik (12 złN, 12 zł emeryci,

8 zł dzieci) , Brama Opatowska (12złN, 10 zł dzieci, emeryci)

W ramach świadczeń Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników oraz ewentualne opłaty drogowe i parkingowe
  • obsługę pilota lub przewodnika
  • ubezpieczenie NNW
  • przewodnika po zamku Krzyżtopór
  • przewodnika po Sandomierzu

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ im. ALEKSANDRA JANOWSKIEGO

41-200 Sosnowiec ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona!