Zapraszamy na wycieczkę:

„Zamek Czocha i Lubomierz”

w dniu 03.09.2023 r.

 

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 06.00

Wyjazd z Katowic (przystanek autobusowy Zawodzie Waleriana – po zgłoszeniu przy zapisie na wycieczkę) o godz. 06.10

Zapraszamy na Dolny Śląsk na Europejski Szlak Zamków i Pałaców – ZAMEK CZOCHA

 Europejski Szlak Zamków i Pałaców to 25 obiektów znajdujących się na terenie Czech i 21 zamków, twierdz warownych, tajemniczych ruin i reprezentacyjnych pałaców po stronie polskiej, na terenie województwa dolnośląskiego. Wśród nich znajdują się takie perełki architektury jak  wystawny Pałac Krobielowice, czy w Kamieńcu Ząbkowickim, okazały Zamek Książ, czy Grodziec, tajemniczy Chojnik, … czy zamek Czocha, do którego na wspólny wyjazd z naszym oddziałem PTTK zapraszamy.

Zamek Czocha to jeden z najatrakcyjniejszych i najbardziej zagadkowych zamków w Polsce, wzniesiony jako twierdza obronna. Podczas II wojny światowej na zamku miało miejsce wiele tajemniczych działań. W 2012 roku Zamek Czocha trafił na listę siedmiu Nowych Cudów Polski stworzoną przez magazyn National Geographic Traveler. Ze względu na swoją magiczną aurę  Zamek Czocha nazywany jest polskim Hogwartem. Wnętrza i zabudowania zamkowe były plenerem dla wielu filmowych przedsięwzięć, tu bowiem kręcono m.in. polską adaptację „Wiedźmina”, serial „Tajemnica twierdzy szyfrów”, czy popularne „Sensacje XX wieku”.

3 września na zamkowym dziedzińcu będzie miało miejsce doroczne wydarzenie jakim jest Festiwal Księstwo Czocha i organizowane w ramach festiwalu liczne atrakcje tj. jarmark średniowieczny, potyczki rycerskie, wybór i koronacja nowego władcy Księstwa Czocha,  kręcenie sznura na zamkowym moście, występy kuglarzy, gry i zabawy dla dzieci na dziedzińcu, koncerty muzyczne, degustacje specjalnie przygotowanych na tę okazję potraw. Wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić samodzielnie również kryjące wiele tajemnic wnętrza zamku, pokonać tajemne przejścia, wejść na wieżę widokową skąd rozpościera się piękna panorama na otaczające tereny.

W drodze do Zamku Czocha zatrzymamy się w malowniczym miasteczku znanym wszystkim miłośnikom komedii Sylwestra Chęcińskiego, czyli … Lubomierzu, gdzie zwiedzimy muzeum poświęcone bohaterom trylogii tj. Muzeum Kargula i Pawlaka. Lubomierz to miejscowość, nierozerwalnie związana z polską kinematografią, co roku organizowany jest tu Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, dlatego zajrzymy do zaułka filmowego im. Sylwestra Chęcińskiego, a wśród tablic gwiazd poszukamy tych należących do naszych ulubionych twórców kina polskiego, przespacerujemy się filmową trasą  po zabytkowej starówce Lubomierza.

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym Przewodnik.

Koszt wycieczki:

– 200 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 195 zł)

– 210 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 205 zł)

dodatkowo płatne w autokarze bilety wstępu do: Muzeum Kargula i Pawlaka (20 zł normalny, 15 zł ulowy –  dzieci, młodzież, studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne); indywidualny zakup biletu łączonego do Zamku Czocha i na festiwal (45 zł bilet normalny, 37 zł bilet ulgowy – tylko dla dzieci i młodzieży do 15 lat)

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników i ewentualne opłaty drogowe oraz parkingowe
  • obsługę Pilota lub Przewodnika
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3-go Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00)

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

POLSKIE   TOWARZYSTWO   TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ  im.  ALEKSANDRA  JANOWSKIEGO

41-200  Sosnowiec   ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona!