Zapraszamy na wycieczkę:

ADRSPACH Skalne Miasto Latem (Czechy)

w dniu 30.07.2023 r.

 

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 6.40

Wyjazd z Katowic (przystanek autobusowy Zawodzie Waleriana – po zgłoszeniu przy zapisie na wycieczkę) o godz. 6.50

 

W północno – wschodnich Czechach, miedzy grzbietami Karkonoszy i Gór Orlickich, leżą Skały Adrszpaskie – unikalne skalne miasto, które wabiło podróżników już od końca XVIII wieku. Przez rozległy labirynt skalnych wież, głębokich i chłodnych wąwozów toczy swe wody rzeka Matuja.

Podczas naszej wycieczki pospacerujemy zielonym szlakiem okrężnym, który liczy 3,5 km długości. Szlak biegnie między labiryntami form skalnych i wąwozami.

Charakterystycznym punktem Skalnego Miasta jest Gotycka Brama, która została wybudowana w 1839 r. Przechodząc pod porośniętą mchami Bramą do skalnego labiryntu poczujecie się Państwo jak postać                     z Opowieści z Narnii. Skalne Miasto posłużyło filmowcom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji powieści „Opowieści z Narnii”. Każda forma skalna, którą zobaczymy podczas wędrówki ma swoją nazwę: Głowa Cukru, Dzban, Kochankowie (Milenci), Starosta i Starościna, Wieża Elżbiety. Łączy je jedno – nawiązują do podobieństwa form skalnych do konkretnych kształtów i obrazów.

Miejscowe skały są prawdziwym rajem dla wspinaczy. W skałach Adrszpaskich zdobyto około 1 500 skalnych wież. Tutejsze skały piaskowcowe są bardzo znane wśród wspinaczy na całym świecie. Odznaczają się znaczącą wysokością oraz trudnością. Na terenie Skalnego Miasta znajduje się kapliczka poświęcona wspinaczom, którzy tam zginęli.

UWAGA!!! Należy zabrać ubrania oraz obuwie turystyczne odpowiednie do wędrówki w terenie!!!

UWAGA!!! Należy zaopatrzyć się w napoje oraz żywność!!! Na trasie brak schronisk i punktów gastronomicznych.

Przed wejściem do Skalnego Miasta znajduje się kilka sklepików, restauracji, punkty z pamiątkami. Należy zabrać ze sobą korony czeskie.

UWAGA!!! Należy mieć przy sobie dokument uprawniający do przekroczenia granicy państwowej!

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym Przewodnik.

Koszt wycieczki:

– 178 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 173 zł)

– 188 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 183 zł)

dodatkowo płatne bilety wstępu do Skalnego Miasta: normalny – 170 Kč, ulgowy (studenci, dzieci, seniorzy po 65 roku życia) – 145 Kč, rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci wieku 6 -15 lat) – 493 Kč

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników oraz ewentualne opłaty drogowe i parkingowe
  • obsługę pilota i przewodnika sudeckiego
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

Ilość miejsc ograniczona!