Zapraszamy na wycieczkę:„Łódź – Orientarium ZOO lub Muzeum Włókiennictwa oraz  Muzeum Miasta Łodzi – Pałac rodziny Poznańskich”  w dniu 21.05.2023 r.

Wyjazd z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 6:00

Oferta łączona ŁÓDZ ZOO ORIENTARIUM i ŁÓDZ INDUSTRIALNY SPACER na 600 lecie miasta

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy wszystkich, a w szczególności naszych milusińskich z rodzicami, do spędzenia wyjątkowego dnia w łódzkim zoo i otwartym w ubiegłym roku ORIENTARIUM, które jest najnowocześniejszym pawilonem w Europie poświęconym faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. W czasie zwiedzania Zoo (orientacyjnie od godz. 9.00 do 14.00) można liczyć na spotkanie ze słoniem indyjskim, rekordowych rozmiarów krokodylem gawialowym, krytycznie zagrożonym w naturze orangutanem sumatrzańskim. Z pewnością niebywałą atrakcją będzie spacer podwodnym tunelem, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki.

Tych zaś, którzy zamiast wizyty w ZOO wolą świętować 600 lecie nadania praw miejskich miastu Łodzi zapraszamy na urodzinowy spacer po postindustrialnych obiektach miasta.  W programie (orientacyjnie w godz. 9.30- 14.00)

Spacer po ZREWITALIZOWANEJ DZIELNICY PRZEMYSŁOWEJ NA KSIĘŻYM MŁYNIE, stanowiącej  zespół fabryczno – mieszkalny zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił on samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Były tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa.

Zwiedzanie MUZEUM WŁÓKIENNICTWA mieszczącego się w zabudowaniach dawnej  fabryka Geyera. Spacer po  wystawach: Miasto-Moda- Maszyna –gdzie prezentowane są  są maszyny odtwarzające ciąg technologiczny obróbki wełny, bawełny i lnu i gdzie wprawione w ruch maszyny, i towarzyszący im ogłuszający hałas i zapach rozgrzanego smaru, przywołają obraz łódzkich tkalni z przełomu XIX i XX w., wystawy sklepowe, neony i szyldy przenoszące w lata świetności polskich producentów tj. Telimena, Nestor, Moda Polska, Hoffland, oraz po wystawie Łódzkie mikro historie przedstawiającej zabytkowa architekturę, a także realia  i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza.

Wspólnie, połączone grupy ZOO Orientarium i Industrialna będą miały możliwość skorzystania z bogatej oferty licznych restauracji, kawiarni w ramach czasu wolnego na terenie KOMPLEKSU MANUFAKTURA. (orientacyjnie od 14.30 do 16.00)

Popołudnie spędzimy w MUZEUM MIASTA ŁODZI (PAŁACU POZNAŃSKIEGO), do którego wejdziemy paradną klatką schodową znaną z ekranizacji „Ziemi obiecanej” i przeniesiemy się w czasy wielonarodowego miasta. Podejrzymy życie zamożnych fabrykantów i twórców związanych z Łodzią (Karl Dedecius, Marek Edelman i Artur Rubinstein), ale także wielu tysięcy robotników i mieszczan budujących miasto (orientacyjnie od 16.30 do 18.30).

A na koniec dla wszystkich uczestników mała niespodzianka, ….. ale o tym musicie przekonać się sami.

Naszym przewodnikiem po Łodzi będzie Krzysztof Olkusz, który jak nikt potrafi opowiadać o Łodzi, współautor „Przewodnika po filmowej Łodzi”.

Godz. 19.00 Wyjazd z Łodzi i powrót do Sosnowca (ok. godz. 22)

  UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względów organizacyjnych – decyduje o tym przewodnik.

  Koszt wycieczki:

  – 155 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 150 zł)

  – 165 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 160 zł)

  – dodatkowo płatne: wstęp do Orientarium ZOO: 70 zł (nie ma biletów ulgowych) – należy doliczyć przy wpłacie za wycieczkę, bilety wstępu do Muzeum Włókiennictwa (28 zł N, 19 zł U, 5 zł bilet dla osób z niepełnosprawnością) i Muzeum Miasta Łodzi (18 zł N, 12 zł U) płatne dodatkowo w autokarze.

  W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników
  • obsługę pilota lub przewodnika
  • ubezpieczenie NNW

  Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

  Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

  POLSKIE   TOWARZYSTWO   TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

  ODDZIAŁ  im.  ALEKSANDRA  JANOWSKIEGO

  41-200  Sosnowiec   ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

  Ilość miejsc ograniczona!

   


  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *