Zapraszamy na wycieczkę:

Pasmo Glichowca

w dniu 01.05.2023 r.

 

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 6.30

Przejście trasą pieszą: przełęcz Dział – Krowia Góra – Trzemeśnia – Trupielec – Ostrysz – Glichowiec – Kacza Góra – Syberia – Chełmy – Czasław – Raciechowice

Po trasie pieszej przejazd do browaru Cystersów w Szczyrzycu

Długość trasy: 17 km,

Punkty GOT: 21 pkt. czas przejścia (bez postojów): 5.5h

Trasa łatwa jednak o długości wymagającej podstawowej kondycji. Dobra dla osób, które dopiero zaczynają sezon pieszy, a dla tych, którzy już sezon zaczęli (lub go w czasie zimy nie kończyli) atrakcyjna ze względu na rzadko odwiedzany przez nas teren. Po drodze ciekawostki: zabytkowe drewniane kościoły, szlacheckie dworki – jeden związany z postacią bardzo zasłużoną dla nauki, wczesnosłowiańskie kurhany ciałopalne, ślady walk z czasów I w. św., wiosenna przyroda, a przy dobrej pogodzie interesujące widoki na Beskid Makowski, Wyspowy i Jezioro Dobczyckie.

Trasę pieszą zaczniemy na przełęczy Dział (380 m), zwanej też Niwka, oddzielającej Krowią Górę od Grodziska (502 m). Pójdziemy na Krowią Górę (456 m), by spojrzeć na dolinę Trzemeśnianki, a stamtąd zejdziemy do Trzemeśni – sporej wsi położonej u stóp Beskidu Makowskiego. Zobaczymy tam niedawno odrestaurowany  zabytkowy drewniany kościół z XVIII w. pw. św. Klemensa. Potem rozpoczniemy podejście na Trupielec (475 m), którego nazwa słusznie kojarzy się z rzeczami ostatecznymi. Odnajdziemy na nim kurhany, w których Słowianie od VII w. do IX w. chowali prochy swoich przodków. W późniejszych czasach, bo w XVII i XX w. było to miejsce bitew w czasie potopu szwedzkiego i I wojny światowej. Kolejnym wzniesieniem, na które przyjdzie nam wejść będzie Ostrysz (507 m) – tu będziemy musieli pokonać krótkie, ale ostre podejście, a następnie przez bezimienne obniżenie (455 m) wejdziemy na Glichowiec (523 m). Będzie to najwyższy punkt, jaki osiągniemy podczas wycieczki. Dalsza droga będzie wiodła wydłużonym grzbietem Glichowca, z którego po stromym zboczu przejdziemy na północ, by zdobyć kolejno Kaczą Górę (434 m), Syberię (427 m) i dotrzeć do przysiółka Czasławia o nazwie Chełm. W ten sposób będziemy wędrowali po wzgórzach otaczających ciekawy pod względem widokowym przełomowy odcinek Krzyworzeki. Z Chełmu zejdziemy na dno doliny do Czasławia (ok. 270 m), gdzie spojrzymy na dwór, w którym mieszkał i pracował światowej sławy bakteriolog – Odo Bujwid. Pozostanie nam jeszcze przejście przez wzgórze Wierzysko (427 m) i zejście do Raciechowic pod zabytkowy drewniany kościół z XVIII w. pw. św. Jakuba Apostoła i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tam zakończymy trasę pieszą, podczas której suma podejść osiągnie ok. 550 m. Jeśli czas nie będzie nas poganiał, w drodze powrotnej wstąpimy do restauracji „Marysieńka” w Szczyrzycu, znanej z produkcji pysznego piwa.

UWAGA!!!Należy zabrać ubrania oraz sprzęt odpowiednie do wędrówki górskiej!

UWAGA!!! Należy zaopatrzyć się w napoje oraz żywność na całodniową trasę górską!!!

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym Przewodnik.

Koszt wycieczki:

– 98 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 93 zł)

– 108 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 103 zł)

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników oraz ewentualne opłaty drogowe i parkingowe
  • obsługę pilota lub przewodnika
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

POLSKIE   TOWARZYSTWO   TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ  im.  ALEKSANDRA  JANOWSKIEGO

41-200  Sosnowiec   ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *