Zapraszamy na wycieczkę:

Niedziela Palmowa w Gorcach

Maciejowa (836) i Stare Wierchy (964) Rabka – Zdrój

 w dniu 02.04.2023 r.

Wyjazd  z Dąbrowy Górniczej (przystanek autobusowy Centrum, w stronę Krakowa, po zgłoszeniu przy zapisie na wycieczkę) o godz. 7.15

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 7.30

UWAGA: Dla osób chętnych istnieje możliwość przejścia pieszego trasą górską (po zgłoszeniu przy zapisie na wycieczkę)

Program wycieczki autokarowej: Rabka – Zdrój (udział w mszy świętej, przejście w procesji do drewnianego kościółka im. Wł. Orkana, gdzie odbędzie się konkurs palm wielkanocnych, a po nim koncert miejscowego zespołu ludowego, kiermasz wyrobów wielkanocnych, spacer po mieście: pomnik św. Mikołaja, bulwary w Rabce, park zdrojowy, fontanna ze słoniami, tężnia solankowa, Muzeum im. Orkana), Chabówka (kościółek św. Krzyża na Obidowej z XVIII w., źródełko Pociesznej Wody)

Program trasy pieszej: Rabka-Zdrój – Maciejowa (836 m) – Stare Wierchy (964 m) – Kulakowy Wierch (840 m) [długość trasy: 16 km, punkty GOT: 22 pkt. czas przejścia (bez postojów):5.5h]

Trasa niezbyt trudna, jednak ze stromym podejściem na Maciejową. Po drodze dwa schroniska PTTK. Wycieczkę pieszą zaczniemy w Rabce-Zdroju, gdzie spędzimy nieco czasu przy dawnym drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny, obecnie Muzeum im. Władysława Orkana, a następnie ruszymy czerwonym szlakiem przez Rabkę w góry. Tuż za miastem zaczniemy podejście na Tatarów (710 m) i Maciejową. Tu na odcinku niemal 2 km pokonamy ok. 200 m podejścia. Na Maciejowej odwiedzimy schronisko PTTK zwane potocznie „bacówką”, w którym zatrzymamy się na chwilę. Kolejne 4 km będą wiodły łagodniej wznoszącym się grzbietem i tak dotrzemy do schroniska PTTK na Starych Wierchach. W tym miejscu zrobimy dłuższą przerwę na posiłek. Stare Wierchy będą najwyższym punktem, który osiągniemy na naszej trasie. Dalsza droga będzie więc wiodła niemal cały czas łagodnie obniżającym się grzbietem przez Jaworzynę, Skałkę, Obidową na Kulakowy Wierch. Naszą trasę pieszą zakończymy przy drodze na Zakopane. Jeśli pogoda dopisze, z Maciejowej i z zejścia ze Starych Wierchów czekać nas będą piękne widoki na Tatry i Beskidy.

UWAGA!!!Należy zabrać ubrania oraz sprzęt odpowiednie do wędrówki górskiej!

UWAGA!!! Bezwzględnie należy posiadać działającą latarkę – czołówkę i elementy odblaskowe!

UWAGA!!! Należy zaopatrzyć się w napoje oraz żywność na całodniową trasę górską!!!

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym Przewodnik.

UWAGA!!! Uczestnicy którzy zdecydują się na trasę pieszą nie biorą udziału w Mszy Świętej

Koszt wycieczki:

– 138 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 133 zł)

– 148 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 143 zł)

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników oraz ewentualne opłaty drogowe i parkingowe
  • obsługę pilota lub przewodnika
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

POLSKIE   TOWARZYSTWO   TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ  im.  ALEKSANDRA  JANOWSKIEGO

41-200  Sosnowiec   ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA