Szlak Browarów – Browar Cieszyński

(Wzgórze Zamkowe, Browar Zamkowy)

w dniu 11.03.2023r.

 

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 8.00

Wyjazd z Katowic (przystanek autobusowy Zawodzie Waleriana – po zgłoszeniu przy zapisie na wycieczkę) o godz. 8.10

Wzgórze Zamkowe – najstarsze ślady osadnictwa sięgają czasów rzymskich i pochodzą z V w. p. n.e. Kolejne wieki sprawiły, że cieszyński gród zyskiwał na znaczeniu. W XII w. został podniesiony do rangi kasztelanii, a wiek później stał się stolicą samodzielnego Księstwa Cieszyńskiego, odgrywając ważną rolę jako  ośrodek administracji państwowej. W XIV w. zamek zyskał nową gotycką postać, kamiennego obiektu obronnego. Zamek Górny był otoczony murem obronnym z basztami, a w jego obrębie mieściły się książęce komnaty mieszkalne i reprezentacyjne. Tutaj zlokalizowane były także kaplica zamkowa oraz zachowana do dzisiaj wieża obronna, zwana Piastowską. W Zamku Dolnym znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, mieszkania służby dworskiej, zbrojownia, stajnie a także lochy dla więźniów.

Wieża Piastowska – jeden z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego, pozostałość średniowiecznego, gotyckiego zamku Piastów. Kamienna wieża była miejscem ostatniego schronu, w razie zdobycia zamku. Liczy prawie 29 m, po pokonaniu 120 schodów wchodzi się na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Cieszyna, Czeskiego Cieszyna, a także górskie szczyty Beskidu Śląskiego. W latach 1976-1989 wieża została poddana pracom konserwatorskim. Odrestaurowano krenelaż, odtworzono narożne herby i wybudowano taras widokowy. Jest jednym z obowiązkowych punktów na trasie zwiedzania Cieszyna.

Zwiedzanie Wzgórza Zamkowego z przewodnikiem oraz Wieży Piastowskiej (ok. 1 h 30 min).

Browar Zamkowy w Cieszynie – najdłużej, nie przerwalnie działający Browar w Polsce! Zabytkowy budynek, w którym od 1846 r. warzy się piwo. Browar Zamkowy w Cieszynie powstał w latach 40. XIX w. Założony został przez Karola Ludwika Habsburga, arcyksięcia cieszyńskiego. Kontynuował średniowieczne tradycje miejscowych piwowarów, wykorzystując nowoczesne metody produkcji i oferując nowy produkt – piwo typu pilzneńskiego, które zaczęło zyskiwać na popularności od XIX w. Jest to zakład produkujący piwa rzemieślnicze i „żywe muzeum piwowarstwa”. Podczas wizyty zobaczymy produkcję piwa.

Zwiedzanie Browaru trwa  około 1h 30 min. + degustacja ok. 0,5 h. (degustacja zawiera 4 piwa po 100 ml). Dodatkowo czas w sklepie w Browarze na zakup piw.

Po zwiedzaniu przejście na rynek w Cieszynie i czas wolny.

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względów organizacyjnych – decyduje o tym przewodnik.

Koszt wycieczki:

– 140 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 135 zł)

– 150 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 145 zł)

– dodatkowo płatne: bilety wstępu do obiektów muzealnych 19zł N , 16 zł U.

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników oraz ewentualne opłaty drogowe i parkingi
  • zwiedzanie browaru oraz degustacja
  • obsługę pilota lub przewodnika
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

POLSKIE   TOWARZYSTWO   TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ  im.  ALEKSANDRA  JANOWSKIEGO

41-200  Sosnowiec   ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona!