Szlak Browarów – Browar Radegast

(Muzeum Techniki Samochodów osobowych Tatra, Štramberk)

w dniu 04.02.2023 r.

 

 

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 6.30

Wyjazd z Katowic (przystanek autobusowy Zawodzie Waleriana – po zgłoszeniu przy zapisie na wycieczkę) o godz. 6.40

Muzeum Techniki Tatra – część Muzeum Regionalnego. Podczas zwiedzania poznamy dokładną historię fabryki „Tatra”, od samych jej początków, czyli od czasów niewielkiej pracowni Ignacego Szustala, w której produkowano bryczki, powozy oraz sanie. Na ekspozycję składa się wiele zabytkowych pojazdów, są to, m.in.: samochody wyścigowe, sportowe, wojskowe i ciężarowe. Można tu obejrzeć ponad sześćdziesiąt samochodów osobowych i ciężarowych, pochodzących ze wszystkich etapów produkcji. Wystawę uzupełniają podwozia, silniki, modele, prototypy, trofea sportowe, zdjęcia historyczne i wiele różnych ciekawostek.

Czas wolny na zrobienie zakupów w czeskim markecie, zjedzenie posiłku.

Po zwiedzaniu Muzeum przejazd do miasteczka Štramberk pachnącego pierniczkami, a raczej uszami. Jest położony w malowniczej scenerii Beskidu Morawsko – Śląskiego. Spacer po miasteczku (wołoskie chaty zrębowe których jest ponad osiemdziesiąt, barokowe kamieniczki, kościół barokowy Św. Jana Nepomucena, wzgórze zamkowe z gotycką wieżą Truba – jedyna pozostałość po zamku Strallenberg.

Przejazd do miejscowości Nošovice, zwiedzanie Browaru Radegast. Czas trwania zwiedzania: 2 h (podczas zwiedzania degustacja, możliwość zakupienia piw, gadżetów w sklepie

z pamiątkami Radegast – płatność gotówką w koronach czeskich lub kartą).

Na Północnych Morawach w małej miejscowości Nošovice znajduje się browar Radegast, jeden z symboli Beskidu i całego Województwa Morawsko-Śląskiego. Kamień węgielny położono tutaj w 1966 roku a pierwszą serię piwa uwarzył piwowar Jaromír Franzl w 1970 roku. Rok później browar przyjął nazwę według starosłowiańskiego boga słońca, ognia, urodzaju, plonów i gościnności – Radegasta. Posąg bóstwa znajduje się między wzniesieniami Pustevny i Radhošť. Browar Radegast należy do najnowocześniejszych browarów w Czechach.

UWAGA!!! Zwiedzanie w języku czeskim

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względów organizacyjnych – decyduje o tym przewodnik.

UWAGA!!! Należy posiadać dowód osobisty!

Koszt wycieczki:

– 105 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 100 zł)

– 115 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 105 zł)

– dodatkowo płatne: bilety wstępu do obiektów muzealnych i browaru dorośli około 350 CZK N, 310 CZK U (studenci, seniorzy, osoby niepełnosprawne)

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników
  • obsługę Pilota lub Przewodnika
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

POLSKIE   TOWARZYSTWO   TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ  im.  ALEKSANDRA  JANOWSKIEGO

41-200  Sosnowiec   ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona!