Zapraszamy na wycieczkę:

„Łódź jest kobietą”

w dniu 25.02.2023 r.

 

 

 

Wyjazd z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 6:30

W programie:

Zwiedzanie zrewitalizowanej dzielnicy przemysłowej na Księżym Młynie, stanowiącej zespół fabryczno – mieszkalny zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca.

Przejazd do Muzeum Włókiennictwa mieszczącego się w zabudowaniach dawnej  fabryka Geyera i spacer po wystawach:

„Miasto –Moda – Maszyna” gdzie prezentowane są maszyny odtwarzające ciąg technologiczny obróbki wełny, bawełny i lnu, gdzie wprawione w ruch maszyny oraz towarzyszący im ogłuszający hałas i zapach rozgrzanego smaru, przywołają obraz łódzkich tkalni z przełomu XIX i XX w., wystawy sklepowe, neony i szyldy przenoszące w lata świetności polskich producentów tj. Telimena, Nestor, Moda Polska, Hoffland

„Łódzkie mikrohistorie” przedstawiającej zabytkowa architekturę, a także realia  i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza.

Opowieść o robotnicach łódzkich walczących o prawa pracownicze i godne zarobki w przy tablicy upamiętniająca strajk głodowy kobiet z 1981 r.

Spacer ul. Piotrkowską – wizytówka miasta będącą jedną z najbardziej znanych ulic w kraju, a jednocześnie stanowiącą najdłuższy polski deptak. Na trasie spaceru z pewnością nie zabraknie spotkania z postaciami tworzącymi Galerię Wielkich Łodzian, spaceru wśród gwiazd Filmu, opowieści o wyjątkowych kamienicach i pałacach znajdujących się przy ul. Piotrkowskiej i niezwykłych miejscach kryjących się w ich podwórzach.

Zwiedzanie z zewnątrz zrewitalizowanego obszaru dawnej elektrociepłowni, obecnie stanowiącego Centrum Nauki i Techniki EC1, i przyległego dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

Czas wolny na terenie kompleksu Manufaktura – możliwość skorzystania z bogatej oferty restauracji, kawiarni, zwiedzenia obiektów znajdujących się na terenie dawnych zakładów włókienniczych.

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względów organizacyjnych – decyduje o tym przewodnik.

Koszt wycieczki:

– 185 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 180 zł)

– 195 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 190 zł)

– bilety wstępu Muzeum Włókiennictwa do płatne dodatkowo w autokarze (28 zł bilet normalny, 19 zł bilet ulgowy, 5 zł bilet dla osób z niepełnosprawnością)

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników
  • obsługę pilota lub przewodnika
  • obsługę przewodnika miejscowego
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3 Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00). Zapisów można dokonywać także mailowo lub telefonicznie. Uczestnik ma prawo do rezygnacji z jednodniowej wycieczki bez konsekwencji do piątku, na tydzień poprzedzający wyjazd, do godziny 12.00. Przekroczenie powyższego terminu wiąże się z brakiem możliwości zwrotu wniesionej opłaty.

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

POLSKIE   TOWARZYSTWO   TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE

ODDZIAŁ  im.  ALEKSANDRA  JANOWSKIEGO

41-200  Sosnowiec   ul. 3-go Maja 11, tel. (032) 266 23 61, e-mail: pttk.sosnowiec@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona!