Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) i

Kończysty Wierch (2003 m n.p.m.) od Słowacji

w dniu 17.09.2022 r.

 

 

Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 01.00

Przejście trasą: ACT Račkova dolina – Úzka dolina – Nižná lúka – Račkova dolina – Klin – Račkov zadok – Starorobociańska Przełęcz – Kończysty Wierch – Starorobociański Wierch – Siwy Zwornik – Jaworowy Karb – Gáborov zadok – Gáborova dolina – Račkova dolina – Úzka dolina – ACT Račkova dolina

Długość trasy: 21 km

Punkty GOT: 35 pkt

Czas przejścia (bez postojów): 10 h

Trasa długa, trekkingowa, o średnim stopniu trudności, bez trudności technicznych, lecz dla uczestników o odpowiedniej kondycji fizycznej ze względu na przewyższenia i długość. Dolina Raczkowa – z Podhala na południe wiodły nią szlaki zbójników, którzy w miejscu na grani nad Raczkową „ka słonko nopierwyj zaświeci na św. Michała” mieli ukryć skarb. W dolinie miejsca związane z pasterską przeszłością. W Zadniej Raczkowej – górnym piętrze doliny – Raczkowa Silkawa i polodowcowe Raczkowe Stawy. Widoki na Starorobociański Wierch, Raczkową Czubę i grań Otargańców. Kończysty Wierch – szczyt w głównej grani Tatr, skąd panorama na liptowską stronę Tatr Zachodnich. Jak pisał w 1928 r. geograf i taternik Jerzy Młodziejowski „Tu znów całkiem odmienny słoneczny świat! Na soczystych świeżą zielenią trawnikach (…) pełzły dużym kierdlem owce. Donośne turlikanie i miarowy gwizd Luptaka – juhasa z odległym szumem Raczkowego Potoku w dolinie tworzyły przepyszną muzykę, tak dobrze znaną i ukochaną…”. Starorobociański Wierch – najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich, podobnie jak Kończysty Wierch z „Turystycznej Korony Tatr”, doskonały punkt widokowy na Tatry Zachodnie, jak i Wysokie.

UWAGA!!!Należy zabrać ubrania oraz sprzęt odpowiednie do wędrówki trekkingowej wysokogórskiej!!!

UWAGA!!! Na trasie brak schronisk, należy zaopatrzyć się w napoje oraz żywność na całodniową trasę górską!!!

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym Przewodnik.

UWAGA!!! Należy posiadać dokument tożsamości uprawniający do przekroczenia granicy państwowej!

Koszt wycieczki:

– 148 zł członkowie PTTK (młodzież do lat 18 płatne 143 zł)

– 158 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 153 zł)

– bilety wstępu do obiektów i do TPN płatne dodatkowo

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz Uczestników oraz ewentualne opłaty drogowe i parkingowe
  • obsługę Pilota lub Przewodnika
  • obsługę miejscowego Przewodnika Tatrzańskiego
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3-go Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00)

tel. 32  266-23-61   e- mail: pttk.sosnowiec@gmail.com     skype: pttk.sosnowiec

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

Ilość miejsc ograniczona!