Zapraszamy na wycieczkę autokarową:

Racibórz: XV Festiwal „Śląskie Smaki” + Kolejka Wąskotorowa Rudy

w dniu 13.06.2021 r.

 Wyjazd  z Sosnowca (przystanek autobusowy Dęblińska) o godz. 9.00

Wyjazd z Katowic (przystanek autobusowy Zawodzie Waleriana – po zgłoszeniu przy zapisie na wycieczkę) o godz. 9.10

Trasa przejazdu: Sosnowiec – Rudy Raciborskie (przejazd kolejką wąskotorową) – Racibórz (zwiedzanie Muzeum, udział w XV Festiwalu „Śląskie Smaki”) – Sosnowiec

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki województwa Śląskiego, a także Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Stacja w Rudach tętni życiem. Zabytkowe budynki, w tym ponad stuletnia hala lokomotywowni, są odrestaurowywane. Gromadzi się tu unikatowe lokomotywy i wagony, a większość z tych eksponatów w przyszłości będzie można zobaczyć w ruchu. Już teraz na szlaku spotkać można parowóz Las-49 czy spalinową lokomotywę Lxd2. Okazjonalnie na tory wyjeżdża najstarszy na świecie elektrowóz wąskotorowy, wyprodukowany w 1896 r. przez firmę Siemens.

W Muzeum Miejskim zobaczyć można ciekawe zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne oraz krypty książęce, m.in. grobowiec ostatniego Przemyślidy opawsko-raciborskiego – Walentego, który zmarł w 1521 roku. Cenny jest także najstarszy w Polsce gotycki piec. Największą atrakcją Muzeum w Raciborzu jest mumia 20-letniej Egipcjanki o imieniu Dżed-Amonet-ius-anch, licząca prawie 3 tys. lat, a przywieziona do Raciborza w XIX wieku jako zaręczynowy podarunek przez barona Anzelma von Rodszylda. Nie został on jednak przyjęty i tak trafił do Muzeum.

Festiwal „Smaków Śląskich” odbędzie się na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Nie ma lepszej okazji by spróbować najlepszych regionalnych potraw w ich lokalnych odmianach. Miłośnicy tradycyjnej kuchni województwa śląskiego, którzy zaprezentują swoje dania i produkty staną do walki o Złotą, Srebrną lub Brązową Zopaskę, w 3 kategoriach: potrawa regionalna, produkt lokalny, potrawa/produkt inspirowany tradycją.

UWAGA!!! Program może ulec zmianie ze względów organizacyjnych – decyduje o tym Przewodnik.

UWAGA!!! Zgodnie z wytycznymi MZ podróżni w trakcie przewozu mają być wyposażeni w maseczki.

Koszt wycieczki:

– 70 zł członkowie PTTK

– 80 zł pozostali uczestnicy (młodzież do lat 18 płatne 75zł)

– bilety wstępu płatne dodatkowo: kolejka: N 16 zł / U 11 zł (przysługuje dzieciom i młodzieży od 3 do 18 lat), bilet rodzinny (2+2) 46 zł, muzeum N 4zł / U 2 zł;

W ramach kosztów Organizator zapewnia:

  • przewóz uczestników oraz ewentualne opłaty drogowe i parkingi
  • obsługę Pilota lub Przewodnika
  • obsługę Przewodnika po muzeum
  • ubezpieczenie NNW

Zapisy na wycieczkę wraz z wpłatą, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wycieczek, przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Sosnowcu, ul. 3-go Maja 11 w godzinach pracy (wtorek: 13.00 – 17.00, środa: 13.00 – 18.00, czwartek: 09.00 – 13.00, piątek: 13.00 – 17.00)

Nr konta bankowego BGŻ SOSNOWIEC: 97 2030 0045 1110 0000 0302 6990

Ilość miejsc ograniczona!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *